Skip navigation

Povodňová ochrana

Obecné informace


Povodňová ochrana se řídí zákonem č. 254/2021 o vodách (vodní zákon)

Řízení ochrany před povodněmi zabezpečují povodňové orgány. Řízení ochrany před povodněmi zahrnuje přípravu na povodňové situace, řízení, organizaci a kontrolu všech příslušných činností v průběhu povodně a v období následujícím bezprostředně po povodni včetně řízení, organizace a kontroly činnosti ostatních účastníků ochrany před povodněmi. Povodňové orgány se při své činnosti řídí povodňovými plány.

V období mimo povodeň jsou povodňovými orgány

  • orgány obcí,
  • obecní úřady obcí s rozšířenou působností ,
  • krajské úřady,
  • Ministerstvo životního prostředí; zabezpečení přípravy záchranných prací přísluší Ministerstvu vnitra.

Po dobu povodně jsou povodňovými orgány

  • povodňové komise obcí,
  • povodňové komise obcí s rozšířenou působností ,
  • povodňové komise krajů,
  • Ústřední povodňová komise.

Povodňové orgány mohou v době povodně činit opatření a vydávat operativní příkazy k zabezpečení ochrany před povodněmi, v odůvodněných případech i nad rámec platných povodňových plánů s tím, že v takovém případě musí neprodleně uvědomit dotčené osoby. Všechna přijatá opatření a vydané příkazy se zapisují do povodňové knihy a musí být přístupné k nahlédnutí osobám vykonávajícím působnost místně příslušných povodňových orgánů, nebo způsobem umožňujícím dálkový přístup. Mimořádné pravomoci povodňových orgánů začínají vyhlášením druhého nebo třetího stupně povodňové aktivity a končí odvoláním těchto stupňů.

Stupně povodňové aktivity (SPA)

Stupně povodňové aktivity vyjadřují míru povodňového nebezpečí. Pro přirozené povodně jsou vázány na směrodatné limity, jimiž jsou zpravidla vodní stavy nebo průtoky v hlásných profilech na vodních tocích, popřípadě na mezní nebo kritické hodnoty jiného jevu (denní úhrn srážek, hladina vody v nádrži, vznik ledových nápěchů a zácp, chod ledu, apod.).

  1. stupeň povodňové aktivity - bdělost - nastává při nebezpečí přirozené povodně a zaniká, pominou-li příčiny takového nebezpečí. Stav bdělosti nastává rovněž vydáním výstražné informace ČHMÚ, ve které je očekávaná situace označena některým ze stupňů povodňové aktivity a je vymezena oblast nebo vodní toky, na kterých je nebezpečí povodně platí.
  • 2. stupeň povodňové aktivity - pohotovost - vyhlašuje příslušný povodňový orgán, když nebezpečí přirozené povodně přerůstá v povodeň a v době povodně, když však ještě nedochází k větším rozlivům a škodám mimo koryto.
  • 3. stupeň povodňové aktivity - ohrožení - vyhlašuje příslušný povodňový orgán při bezprostředním nebezpečí nebo při vzniku škod většího rozsahu, ohrožení životů a majetku v záplavovém území.

Stanovené směrodatné limity pro stupně povodňové aktivity jsou obsažené v povodňových plánech.

Informace o aktivitách Libereckého kraje


Povodňové komise

Informace o povodňových komisích a jejich členech najdete na samostatné stránce. Databáze má svou veřejnou část a interní část, dostupnou pouze členům povodňových komisí.

Diskuzní fórum - Chat

Diskusní fórum CHAT je veřejně dostupné a sdílí se tam mimojiné i informace o vyhlášení nebo odvolání stupně povodňové aktivity (SPA). Usnadňuje komunikaci mezi větším množstvím účastníků. Příspěvky do ní mohou vkládat pouze zaregistrovaní členové povodňových komisí a IZS.

V příspěvku je velmi vhodné doplnit jeho kategorii a povodí, pro které je určený. V nové verzi chatu je možné příspěvek doplnit o mapový zákres a také ho nastavit jako neveřejný.

Monitoring hladin

Za posledních několik let vzniklo velké množství vodoměrných stanic s automatickým sběrem dat. Protože existuje několik různých provozovatelů a každý provozovatel zobrazuje pouze svoje údaje, pro lepší spolupráci v rámci kraje, jsou všechny dostupné údaje zobrazeny v jedné mapové aplikaci zde.

Použitá data vycházejí z povodňových plánů obcí a obcí s rozšířenou působností evidovaných v POVIS, Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), Povodí Labe a Povodí Ohře.

Po kliknutí na profil v mapě se vpravo zobrazí informace o profilu, hodnoty pro SPA (pokud jsou povodňovými plány stanoveny), odkaz na aktuální údaje provozovatele automatického sběru dat, odkaz na zdroj informace (POVIS, ČHMÚ, Povodí)

Aktualizace údajů je k 15. 8. 2024.

Tabulkové přehledy

Další informace

Povodňové servery za větší oblasti (????)

Elektronický digitální povodňový portál (měřiče provozuje firma Envipartner s.r.o.): https://www.edpp.cz/online-povodnova-mapa-cr/liberecky/

Povodňový portál (povodňové plány zpracované firmou VOP Dolní Bousov): https://www.povodnovyportal.cz/

Hladiny.cz (měřiče firmy Fiedler-Mágr):  https://hladiny.cz/